Ondřej Doležal - 29.8.1956

Významný sochař, který zvládá své řemeslo, jako již málo lidí v ČR. Moderní doba nahrává technickým vymoženostem, řezačkám, bruskám a sbíječkám. Ondřej si zakládá na ručním řemeslném zpracování kamene. V řemeslu je konzervativní a dává důraz na preciznost. S kamenem pracuje již 40 let a je to jeho velkou vášní.

Nyní se věnuje hlavně sochám a architektonickým prvkům dělaným na zakázku, kde může projevit svůj cit pro umění a řemeslnou dovednost. Za svou kariéru již pracoval s kdejakým materiálem od opuky, přes vápenec, pískovec, ale i mramor. Jeho kopie Karla VI., včetně druhé zrcadlově otočené kopie, od A. Brauna zdobí budovu na Staroměstském náměstí. Na stejném místě restauroval portál Ministerstva pro místní rozvoj. Dělal kopie sv. Josefa a sv. Prokopa od sochaře Jelínka na hradě Valdštejn. Jeho kopie sochaře M. B. Brauna zdobí vstup na jaroměřském hřbitově. Na Karlově mostě ztvárnil kopie erbů z girlandami pod sv. Annu. Vytvořil kopii Gryfa před Karlovarské divadlo a mnoho dalších soch po celé republice i Evropě. Vysekal originální náhrobek pro ředitele Pražského Jara Olega Podgorného.

Vytváří zajímavé abstraktní sochy do zahrad. Účastnil se restaurátorského kongresu v italském Udine, kam byl vyslán Ministerstvem kultury. Vytváří sochy na mezinárodních sympoziích. Je velmi schopný odhadnout požadavek zákazníka a ztvárnit velice zajímavé sochy do interiérů i exteriérů, plné dlouho přetrvávajících hodnot…